News

Celebrating 2017-18 Upper School Athletic Achievements
Posted 05/31/2018 03:00PM

Congratulations to our many student-athletes for their impressive honors and awards in athletics during the 2017–18 school year: 

Charlotte Independent Schools Athletic Association (CISAA) All-Conference: Fall 2017

Cheerleading
First Team: Rachel Gardner, Destiny Shembo
Second Team: Mary Catherine Jeffries, Olivia Less, Medine Sekeza

Boys’ Cross Country
First Team: Ajani Williams
Second Team: William Harris, Daniel Tierney, Benjamin Whetstone

Girls’ Cross Country
Second Team: Ellie McIntyre

Field Hockey
First Team: Lawson Park, Katie So, Lilly Whitman
Second Team: Carolyn Blackman, Caroline Jones, Lyle Roddey

Football
Second Team: Connor Fewin, Tim Newman, Will Payne, Broadus Roberson, Thomas Shields, Jack Stajos

Girls’ Golf
First Team: Michelle Harn
Second Team: Aishwarya Sharma

Boys’ Soccer
Conference Player of the Year: Stuart Windell
First Team: Patrick Dellinger, Richard Gillespie, Walker Gillespie, Stuart Windell
Second Team: Connor McPhilliamy, Tom Traccanella

Girls’ Tennis
First Team: Kendall Addison
Second Team: Parker Shelton

Volleyball
First Team: Braden Nash, Zoe Weatherington
Second Team: Caroline Kosmicki

North Carolina Independent Schools Athletic Association (NCISAA) All-State: Fall 2017

Field Hockey
Lawson Park, Katie So, Lilly Whitman

 

Football
First Team: Rylan McLaurin
Second Team: Triston Miller

Boys’ Soccer
Patrick Dellinger, Stuart Windell

Girls’ Tennis
Kendall Addison

Volleyball
Zoe Weatherington

Other

National Field Hockey Coaches Association (NFHCA) High School National Academic Squad
Carolyn Blackman, Caroline Jones, Sienna Joseph, Lawson Park, Avery Scheurer, Lilli Smith, Lilly Whitman

NFHCA Scholars of Distinction
Caroline Jones

United Soccer Coaches Senior Excellence Award
Patrick Dellinger

Charlotte Independent Schools Athletic Association (CISAA) All-Conference: Winter 2017-18

Boys’ Basketball
First Team: DeAngelo Epps
Second Team: Alex Tabor

Girls’ Basketball
First Team: Katie Batten

Girls’ Swimming
Sophie Francis (200-yard individual medley, 100-yard freestyle)

North Carolina Independent Schools Athletic Association (NCISAA) All-State: Winter 2017-18

Boys’ Basketball
DeAngelo Epps

Girls’ Swimming
Sophie Francis (50-yard freestyle)

Wrestling
Sam Davis, Connor Fewin, Will Kercher, Will Shircliff

Charlotte Observer All-Mecklenburg Third Team
DeAngelo Epps

Charlotte Independent Schools Athletic Association (CISAA) All-Conference: Spring 2018

Baseball
Second Team: John Hosmer

Boys’ Golf
Second Team: Blake Cunningham

Boys’ Lacrosse
First Team: Connor Fewin, Phelps Thomas
Second Team: Patrick Dellinger, Owen Hunter, Sean Krupa, Graham Mitchell

Girls’ Lacrosse
Conference Player of the Year: Charlotte Pedlow
All-Conference: Sadie Charles Calame, Emily Cory, Caroline Foster, Ellen Hardison, Molly McLawhorn, Ellen Ambler Moseley, Charlotte Pedlow, Thea Reddin, Taylor Riley

Girls’ Soccer
First Team: Cameron Grainger
Second Team: Linton Early, Caroline Jones

Softball
First Team: Katie Batten
Second Team: Alyssa Farrar, Rebecca Oliver

Boys’ Tennis
First Team: Luke McClelland, Tarun Prakash, Bennett Turner

Boys’ Track & Field
First Team: Brock Allen, Quentin Cooper, Twan Flip, Marcus Woods (4x200-meter relay); Max Gilbert (pole vault); Marcus Woods (200-meters)

Second Team: Brock Allen (400-meters); Fletcher Bartlett, Daniel Tierney, Charlie Veronee, Ajani Williams (4x800-meter relay); Quentin Cooper, Inyene Etuk, Twan Flip, Marcus Woods (4x100-meter relay); Inyene Etuk (triple jump); Twan Flip (long jump); Jack Stajos (discus); Marcus Woods (100-meters)

Girls’ Track & Field
First Team: Clarkson Graham (800-meters); Clarkson Graham, Caroline Kosmicki, Kathryn Leighty, Kaia Putman (4x200-meter relay); Clarkson Graham, Kathryn Leighty, Ellie McIntyre, Sophie Spada (4x800-meter relay); Zoe Weatherington (discus, shot put)

Second Team: Idongesit Eyo, Caroline Kosmicki, Sarah Martin, Kaia Putman (4x100-meter relay); Clarkson Graham, Caroline Kosmicki, Kathryn Leighty, Maggie McLaughlin (4x400-meter relay); Sophie Spada (3200-meters)

North Carolina Independent Schools Athletic Association (NCISAA) All-State: Spring 2018

Girls’ Lacrosse
Sadie Charles Calame, Caroline Foster, Molly McLawhorn, Ellen Ambler Moseley, Charlotte Pedlow, Thea Reddin

Boys’ Tennis
Luke McClelland, Bennett Turner

Girls’ Track & Field
Clarkson Graham, Caroline Kosmicki, Sarah Martin, Kaia Putman (4x200-meter relay)

NCISAA Team State Champions
Girls’ Lacrosse (6th straight and 8th overall)
Boys’ Tennis (2nd straight and 18th overall)

Other

US Lacrosse All-American
Charlotte Pedlow

North Carolina Soccer Coaches Association All-Region
Linton Early, Cameron Grainger

Charlotte Country Day School
1440 Carmel Rd Road, Charlotte,
NC North Carolina 28226
704.943.4500
powered by finalsite